Šalinimo sistema. Sveikata


1. Nefronai – pagrindiniai inkstų struktūriniai ir funkciniai elementai. Kiekvienas inkstas vidutiniškai turi nuo 800 000 iki 1 500 000 nefronų. Tačiau nefronų ir inkstų veikla kartais dėl ligos ar fizinių pažeidimų sutrinka. Tuomet keičiasi žmogaus kūno skysčių pH, sutrinka organizmo veiklos produktų – metabolitų – šalinimas. Ilgainiui žmogaus gyvybei kyla pavojus. Vienas iš būdų išgelbėti žmogaus gyvybę yra inkstų persodininimas. Donoro tokiai operacijai kartais tenka laukti ilgus metus.

1) Kokiu būdu yra gelbėjama žmogaus gyvybė laukiant donoro inksto? Kodėl valantys kraują aparatai yra tik trumpalaikis sprendimas gydant žmones su sutrikusia inkstų veikla?

2) Nurodykite nefrono funkcinių dalių pavadinimus, trumpai paaiškindami kokia yra kiekvienos dalies funkcija, bei kokios medžiagos juda iš vienų indų į kitus.

Informacijos šaltiniai: http://phs.psdr3.org/science/anatomy/assess/nephronquiz.html , http://ligos.sveikas.lt/lt/ligos/inkstu_ir_slapimo_sistemos_organu_ligos/dialize, http://en.wikipedia.org/wiki/Nephron

 

Sprendimas.

Esant inkstų nepakankamumui ar sutrikimui, žmogaus gyvybė gelbėjama atliekant jam kraujo dializę, kurios metu iš kraujo per pusiau pralaidžią membraną difuzijos būdu yra šalinamas šlapalas ir kitos mineralinės medžiagos. Dializės aparatai per valandą sugeba pašalinti tik 6-16 g šlapalo, bei juose nevyksta pašalintų medžiagų rezorbcija, tad organizmas netenka dalies vitaminų, naudingų amino rūgščių, bei angliavandenių.

Nefrono dalys:

    1. Kapiliarų kamuolėlis. Jame susidro kraujo sėgis, kurio dėka medžiagos, tokios kaip druskos, šlapalas, amino rūgštys, angliavandeniai ir vanduo per pusiau pralaidžią kapiliarų sienelę patenka į surinkimo kapsulę.
    2. Arterija. Ja į inkstus ir nefronus patenka kraujas, kuriame gausu ištirpusių medžiagų, kurias būtina pašalinti iš organizmo.
    3. Tiesusis kanalėlis. Jis yra laidus vandeniui, juo pirminis šlapimas patenka į Henlės kilpą
    4. Henlės kilpa.  Ji sudaryta iš kylančiosios ir nusileidžiančiosios dalių. Nusileidžianti kilpos dalis laidi vandeniui. Kylančioji kilpos dalis yra nelaidi vandeniui, nes neturi akvaporino. Dėl šios ypatybės iš šlapimo šioje dalyje išėjus natriui, jungiamojo audinio skysčiai tampa koncentruotesni.
    5. Įtekamoji arteriolė. Ja iš arterijos į kapiliarų kamuolėlį patenka kraujas.
    6. Kapsulė. Į ją iš kapiliarų kamuolėlio į inkstu kanalėlius patenka kraujo skysčiai su ištirpusiomis kraujo skysčiuose medžiagomis.
    7. Pirmos eilės vingiuotasis kanalėlis. Jame prasideda rezorbcija iš skysčio patekusio į kanalėlius atgal į kraują. Pagrinde šiame etape į kraują reabsorbuojamos amino rūgštys ir gliukozė.
    8. Surenkamasis kanalėlis. Juo iš nefronų susidaręs šlapimas per taureles patenka į šlapimtakius.