Elektros srovės stipris, įtampa, varža
- Raskite geležinio strypo, kurio skersmuo \(d =1\;\text{cm}\), o masė yra \(m = 1\;\text{kg}\), varžą.
- Varinės vielos ritė yra \(m = 300\;\text{g}\) masės ir turi \(R = 57\;\Omega\) elektrinę varžą. Raskite ritės ilgį \(l\) ir jos skerspjūvio plotą \(S\).
- Norėdami rasti laidininko varžą \(R_x\) naudokitės viena iš dviejų pateiktų schemų (pav. a, ir pav. b). Laidininko varžą galima rasti pagal Omo dėsnio formulę \(R_{x}=U/I\), kur \(U\) — voltmetro parodymai, \(I\) — ampermetro parodymai. Kurią schemą naudotumėte, norint išmatuoti dideles varžas su kaip įmanoma mažesnėmis paklaidomis? O mažas varžas? Išveskite formules, leidžiančias išmatuoti Rx kaip įmanoma tiksliau, naudojantis pateiktomis schemomis ir žinant ampermetro ir voltmetro varžas, atitinkamai, \(R_{\text{A}}\) ir \(R_{\text{V}}\).
- pav a. pav. b
- Kaip su voltmetru, mikroampermetru ir elektrovaros šaltiniu su nežinoma vidine varža išmatuoti nežinomos varžos \(R_x\) vertę lyginant su voltmetro varža \(R_{\text{V}}\)?
- Sujungti keturi rezistoriai, turintys tokią pačią \(R_{0}=6\;\Omega\) varžą. Kokias \(R\) varžas galima gauti, įvairiais būdais sujungus šiuos rezistorius. Nubraižykite tinkamą kiekvienam rezistorių jungimui schemą.
- Nustatykite parodytos brėžinyje grandinės pilnutinę varžą, jei \(R_{1}=R_{2}=R_{5}=R_{6}=3\;\Omega\), \(R_{3}=20\;\Omega\), \(R_{4}=24\;\Omega\). Nustatykite elektros srovės, einančios per kiekvieną iš rezistorių, stiprį, jei į grandinę yra pajungta \(U = 36\;\text{V}\) įtampa.
- „Juodoji dėžė“ turi tris gnybtus A, B ir C (žr. pav.). Žinoma, kad dėžėje yra tik rezistoriai. „Juodosios dėžės’“ varža, sujungus skirtingus gnybtus, yra \(R_{\text{AB}}=5\;\Omega\), \(R_{\text{BC}}=8\) ir \(R_{\text{AC}}=9\;\Omega\). Pasiūlykite „juodosios dėžės“ sujungimo schemą, kurioje būtų kaip įmanoma mažiau rezistorių, raskite šių rezistorių varžas.
- Nustatykite, kokia elektros srovė teka per diodą pagal brėžinyje parodytą grandinės schemą. Elektrovaros jėga \(\varepsilon_{1}=6{,}0\;\text{V}\) ir \(\varepsilon_{2}=8{,}5\;\text{V}\); vidinė varža yra \(r_{1}=100\;\Omega\) ir \(r_{2}=150\;\Omega\). Apkrovos varža — \(R_{1}=20\;\Omega\) ir \(R_{2}=15\;\Omega\). Pradinė diodo varža — \(R_{0}=150\;\Omega\).
- Srovės šaltinis pakaitomis yra prijungiamas prie vieno rezistoriaus, paskui prie kito. Raskite šio srovės šaltinio elektrovaros jėgą, jeigu pirmuoju atveju teka \(I_{1}=30\;\text{A}\) srovė ir rezistoriuje išsiskiria \(P_{1}=180\;\text{W}\) galia, o antruoju atveju teka \(I_{2}=10\;\text{A}\) srovė ir atitinkama galia rezistoriuje yra lygi \(P_{2}=100\;\text{W}\).